Loading...

ضدعفونی وسایل حمل و نقل

وسایل حمل و نقل؛ بخشی از زندگی روزمره ما هستند.

وسایل حمل و نقل؛ بدون رعایت اصول بهداشتی می توانند به وسایل خطرناکی تبدیل شوند.

وسایل حمل و نقل؛ نیازمند رعایت بهداشت و نیازمند ضدعفونی کردن هستند. 

 کارشناسان متخصص و مجرب ما برای حفظ بهداشت و سلامت وسایل حمل و نقل؛

با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مورد تایید سازمان غذا و دارو

و بر اساس دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

آماده ارائه مشاوره و خدمت می باشند.

اهمیت و ضرورت ضدعفونی وسایل حمل و نقل

وسایل حمل و نقل مانند دوچرخه، موتور، خودرو، اتوبوس های داخل شهری و برون شهری، مترو، قطار، هواپیما، کابین های خدمه و مسافران قایق ها و کشتی ها و حتی محل اسقرار راننده و کمک راننده انواع ماشین های سنگین مانند تریلی و کامیون و خودروهای صنعتی و کارگاهی و ... به تناسب میزان و تناوب استفاده، نیازمند ضدعفونی کردن هستند.

در یک تقسیم بندی کلی از منظر رعایت اصول بهداشتی می توان وسایل حمل و نقل را به 2 دسته تقسیم کرد:

1.ضدعفونی وسایل حمل و نقل شخصی

به طور معمول شاید تصور شود که ضدعفونی وسایل حمل و نقل شخصی مانند اتومبیل، موتورسیکلت و یا دوچرخه چندان ضروری نباشد. اما باید توجه داشت که علیرغم شخصی و اختصاصی بودن این وسایل، ما روزانه با آن ها به مکان های عمومی می رویم و خریدها و وسایل مختلفی مثل کیف، کت و ... را با همین وسایل حمل ونقل شخصی جابجا می کنیم. هر چند که می توان گفت تناوب و تعداد دفعات ضدعفونی وسایل حمل و نقل شخصی به مراتب بسیار پایین تر از ضدعفونی وسایل حمل و نقل عمومی می باشد، ولی به هیچ وجه نمی توان به طور کلی از ضدعفونی کردن آن ها منصرف شد.

ما خریدهای روزانه خود را که درون کیسه های پلاستیکی هستند از روی پیشخوان فروشگاه ها بر می داریم و با اتومبیل، موتور و شاید هم دوچرخه جابجا می کنیم. در این میان چه بسا بنابر ضرورت بارها آن ها را بر روی زمین یا سطوح دیگری قرار می دهیم و دوباره بر می داریم و این کار می تواند به راحتی وسایل حمل و نقل ما را آلوده کند. این فقط یک مورد ساده از فعالیت های روزانه ماست که می تواند به راحتی ما را در معرض بیماری های میکروبی قرار دهد.

به هر حال امروزه دیگر نمی توان از ضدعفونی وسایل حمل و نقل شخصی صرف نظر کرد و به دلایلی چون استفاده محدود از آن ها، اصول و قوانین بهداشتی را زیر پا گذاشت. کارشناسان علم بهداشت معتقدند که که همواره می بایست اقدامات پیشگیرانه در زمان و مکان مناسب صورت پذیرد تا از بار بیماری های عفونی کاسته شود.

2.ضدعفونی وسایل حمل و نقل عمومی

پر واضح است که وسایل حمل و نقل عمومی مکان های بسیار مستعدی برای انتشار انواع بیماری های ویروسی هستند و همواره سازمان ها و نهادهای متولی بهداشت و سلامت قوانین سخت گیرانه ای در این خصوص وضع کرده اند.

امروزه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده است و ما نمی توانیم مطمئن باشیم که افراد استفاده کننده از این وسایل حمل و نقل عمومی، تمام اصول و قوانین بهداشتی را رعایت کرده اند. از اینرو ضدعفونی وسایل حمل و نقل عمومی به صورت منظم و در فاصله زمانی های کوتاه بسیار حائز اهمیت است. هر چند به دلیل سرویس دهی زیاد و سریع وسایل حمل و نقل عمومی، احتمالا در طول مدت زمان کاری امکان ضدعفونی کردن آن ها میسر نباشد، اما کارشناسان توصیه می کنند که ضدعفونی کردن آن ها حتما در پایان ساعت کاری در هر روز صورت پذیرد و آن دسته از وسایل حمل و نقل عمومی که در مسیرهای پر ازدحام فعالیت می کنند، پس از هر بار سرویس دهی، از خط سرویس دهی خارج شده و پس از ضدعونی کردن دوباره به ارائه خدمت و جابجایی مسافران بپردازند و در این بازه زمانی از وسایل حمل و نقل جایگزین که قبلا ضدعفونی شده اند استفاده شود.

کاملا مشخص است که به طور مشخص، متولی ضدعفونی وسایل حمل و نقل عمومی دولت ها و شرکت های دارنده سیستم های حمل و نقل عمومی هستند و آنان باید در این خصوص اهتمام ورزند.

درست است که ضدعفونی وسایل حمل و نقل عمومی هزینه های مالی و زمانی زیادی را در بر می گیرد، اما باید توجه داشت که عدم رعایت اصول و قوانین بهداشتی در وسایل حمل و نقل عمومی حتی در یک جامعه کوچک که به طور محدود از این وسایل استفاده می کنند، می تواند منجر به فاجعه شود.

برگشت به بالا