Loading...

سوالات متداول

بازدید:

1.برای خرید ضدعفونی کننده به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1.1)برای هر نوع کاربردی ضدعفونی کننده مخصوص همان کاربرد تهیه شود.

1.2)ضدعفونی کننده های مربوط به دست و پوست حتی المقدرو پوست را خشک نکنند و ایجاد حساسیت های پوستی نکنند.

1.3)ضدعفونی کننده های مربوط به سطوح نباید بر روی لوازم و سطوح فلزی خاصیت خورندگی داشته باشند و نباید باعث فرسایش مواد پارچه ای، پلاستیکی و.... شود.

1.4)ضدعفونی کننده ها پس از مصرف نباید اثر باقی مانده روی سطوح داشته باشد.

1.5)دستورالعمل و نحوه استفاده از آن ها آسان و به صورت کامل و دقیق روی لیبل بطری درج شده باشد.

1.6)فاقد بو باشد و یا بوی مطبوع داشته باشد.

1.7)حتی الامکان محلول در آب باشد و خاصیت پاک کنندگی هم داشته باشد.

1.8)مقرون به صرفه باشد.

 2.آیا ضدعفونی کننده های گران تر بهتر از ضدعفونی کننده های ارزان تر ضدعفونی می کنند؟

شما نیز این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که: «آن قدر پول‌دار نیستیم که محصول ارزان بخریم.» این حرف البته حاوی بصیرت مهمی است و آن این است که کیفیت مناسب محصول  به‌رغم قیمت بالاتر آن می‌تواند عمر و دوام آن را تضمین کند، اما این ضرب‌المثل همواره صادق نیست. باید شرایط را سنجید و سپس اقدام کرد.
به هر حال قیمت محصولات ضدعفونی کننده دستخوش پارامترهای مختلفی است ولی آنچه که مهم است این است که قیمت هیچ تاثیری در کیفیت ندارد. کیفیت محصولات ضدعفونی کننده با آزمایش های میکروبی و تست های پایداری مشخص می شود و البته تاییدیه های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو. 

 3.آیا ضدعفونی کننده هایی که بسته بندی بهتری دارند باکتری ها و ویروس ها را بهتر از بین می برند؟

برای خرید مواد ضدعفونی کننده، بسته بندی و ظاهر محصول کمترین ارزش را دارد و صرفا به جهت تبلیغات می باشد. لذا لزوما بسته بندی بهتر،  نشان دهنده کیفیت بهتر نیست.

 4.چگونه ضدعفونی کننده تقلبی را از ضدعفونی کننده واقعی تشخیص دهیم؟

به دلیل مشکل بودن تشخیص فرآورده های تقلبی از سالم، ضروری است فرآورده های ضد عفونی کننده از فروشگاه های معتبر تهیه شوند و در هنگام خرید به لیبل و ظاهر بطری ها دقت کنید.

بطری ها حتما پلمپ باشند و لیبل محصول علاوه بر مشخصات فنی، کد بهداشتی و کد فرآورده می بایست حتما مشخصات شرکت تولید کننده را داشته باشد تا در صورت بروز مشکل بتوان از واحد پشتیبانی شرکت تولید کننده راهنمایی های لازم را گرفت.

 5.در صورت مواجه با ضدعفونی کننده تقلبی چه باید کرد؟

در صورت مشاهده هرگونه مواد ضدعفونی کننده تقلبی، می توانید با شرکت تولید کننده اصلی آن تماس بگیرید و یا با شماره تلفن ۱۹۰ تماس مربوط به سازمان نظارتی تماس گرفته و اطلاع دهید تا از سوی کارشناسان و بازرسان نسبت به جمع‌آوری و ارجاع به مقامات قضایی اقدام شود.

 6.تفاوت برندهای مختلف ضدعفونی کننده در چیست؟

برندهای مختلف در واقع متعلق به شرکت های تولید کننده مختلف هستند. برخی از این برندها در کارکرد، نحوه استفاده و تاثیر گذاری دقیقا به یک شکل عمل می کنند و فقط نام ها و بسته بندی های متفاوت دارند. برخی دیگر از این برندها بصورت تخصصی تر مواد ضدعفونی کننده را تولید می کنند.

به عنوان مثال ضدعفونی کننده های دست، سطوح و ابزار با برندهای مختلف عموما مشابه یکدیگر هستند، ولی برخی از برندها متمرکز بر تولید ضدعفونی کننده های مراکز صنعتی و کارخانه ها هستند و برخی دیگر متمرکز بر تولید مواد ضدعفونی کننده برای دام ها و طیور و یا مراکز نگهداری میوه و سبزیجات هستند.

 7.فرق ضدعفونی کننده های آماده مصرف و کنسانتره چیست؟

محلول های ضدعفونی کننده کنسانتره ابتدا می بایست بر اساس دستورالعمل روی لیبل محصول نسبت به رقیق سازی آن ها اقدام شود و پس از تهیه محلول رقیق شده نسبت به استفاده از آن در زمان توصیه شده اقدام گردد.

اما محلول های ضدعفونی کننده آماده مصرف نیازی به رقیق سازی نداشته و فقط دستورالعمل و زمان لازم توصیه شده توسط شرکت سازنده می بایست رعایت گردد.

 8.چه زمان هایی نیاز است که محل زندگی خود را ضدعفونی کنیم؟

در شرایط کنونی و همچنین جهت پیشگیری از بیماری های واگیردار مختلف نیاز به ضدعفونی محل زندگی خود به صورت مستمر داریم:

  • - آشپزخانه به طور مستمر گندزدایی شود.
  • - کلیه ابزار و تجهیزات موجود در محل زندگی (به ویژه وسایل با تماس مشترک مانند دستگيره درب، کلید پریز و… ) به طور مستمر نظافت و گندزدایی شود.
  • - شستشو و گندزدایی ملحفه، پتو و نظایر آن در تواتر زمانی مناسب(حداقل هفته ای یک بار) الزامی است و همچنین تخت ها، تشک ها وکلیه تجهیزات موجود گندزدایی شود.
  • - وسایل ورزشی و بازی کودکان به طور مستمرگندزدایی شوند.
  • - لبه پنجره ها، قفسه ها، طاقچه ها و.. برحسب موقعیت جغرافیايی بین یک بار الی سه بار در هفته ضدعفونی شود.
  • - در روز یک بار مشاعات ساختمان ازجمله راه پله و نرده‌های آن، کلید‌های برق، درهای ورودی و خروجی و آسانسور ضدعفونی شود.
  • - حمام و سرویس بهداشتی باید مرتب ضدعفونی شوند، روشویی دستشویی، توالت فرنگی در تماس مستقیم با افراد هستند و نیاز به ضدعفونی روزانه دارند.
  •  
  • 9.محل و یا وسایل ضدعفونی شده تا چه زمانی نیاز به ضدعفونی مجدد ندارند؟

گاهی اوقات مجبور هستیم به بیرون از خانه مراجعه کنیم، مثل خرید کردن، کارهای بانکی در شرایطی مثل زمان حال که ویروس کرونا (کوید-19) به شدت شیوع پیدا کرده است، باید بعد از برگشت به خانه بلافاصله وسایل را ضدعفونی کنیم. برخی از سطوح مانند میز و یا سطوح روی کابینت ها نیز باید به طور روزانه ضدعفونی شوند زیرا احتمال انتشار ویروس از طریق این سطوح پر کاربرد معمولاً بیشتر است.

 10.چه نکاتی را در محلی که ضدعفونی کرده ایم باید رعایت کنیم تا دچار عوارض جانبی و مسمویت های ناشی از مواد ضدعفونی کننده نشویم؟ 

- قبل از شروع عملیات ضدعفونی کردن به وسایل حفاظت فردی مناسب مانند لباس و کفش مناسب، دستكش، پیشبند، عینک، ماسک و ... متناسب با مکانی که قصد ضدعفونی کردن آن را دارید، مجهز گردید.

- نباید مواد ضدعفونی کننده را با مواد شوینده مخلوط نمود، بدلیل این که اثرات ضدعفونی کننده آنها ازبین می رود و بعضا ممکن است ایجاد مواد و بخارات سمی را به همراه داشته باشد.

- از مواد ضدعفونی کننده فقط درغلظت های توصیه شده استفاده گردد و برای تهیه محلول های ضدعفونی کننده کنسانتره حتما از پیمانه استفاده شود .

- از غوطه ور نمودن بیش از مدت توصیه شده وسایل درمحلول های ضدعفونی کننده خودداری شود .

- مواد ضدعفونی کننده را درمكان های مناسب و در دمای مناسب نگهداری نموده واز قرار دادن آن ها در محیط های گرم خودداری شود، درغیر این صورت اثرات محلول یا ماده ضدعفونی کننده به سرعت ازبین می رود.

- مواد یا محلول های ضدعفونی کننده را در ظروف دربسته نگهداری نموده و بر روی ظروف حتما مشخصات محلول یا ماده ضدعفونی کننده قید شده باشد.(جمله خوردنی نیست نوشته شود)

- از تهیه بیش از اندازه مورد نیاز محلول های ضدعفونی کننده جدا خودداری شود، چرا که ضمن داشتن خطر آتش سوزی به دلیل ترکیبات الکلی، در دراز مدت به دلیل باز شدن های مستمر درهای آن ها خواص میکروب زدایی آن ها کاهش می یابد. کارشناسان توصیه می کنند حداکثر برای مصرف 1 ماه الی 2 ماه مواد ضدعفونی خریداری و نگهداری شود.

 - بعد از انقضای مدت استفاده محلول های کنسانتره رقیق شده حتما آن ها را دور ریخته و محلول تازه تهیه گردد.

 - ثبت تاریخ تولید و میزان غلظت برای محلول هایی که قابلیت مصرف بیش از یک روز را دارند؛، بر روی ظرف آنها الزامی است.

- حتما حین استفاده از مواد ضد عفونی کننده تهویه مناسب وجود داشته باشد.

11.تفاوت ضدعفونی کننده های الکلی و غیر الکلی چیست؟

ضدعفونی کننده ها به دو شکل الکلی و غیر الکلی در بازار موجوداند. ضدعفونی کننده های غیرالکلی قابل‌اشتعال نیستند و احتمال آنکه به پوست آسیب برسانند کمتر است، اما در مقابل کارایی کمتری در برابر انواع ویروس ها و میکروارگانیسم ها دارند و اگر غلظت ترکیب ‌های مورد استفاده در آن به حد معینی نرسد، نمی توانند در برابر انواع ویروس ها موثر عمل کنند. همچنین بعد از مصرف نیاز به شستشو و یا دستمال تنظیف دارند.

در مقابل ضدعفونی کننده های الکلی اشتعال پذیرند و احتمال اینکه به پوست آسیب برسانند بیشتر است ولی پس از مصرف نیاز به شستشو ندارند. مزیت مهم ضدعفونی های الکلی در این است که طیف گسترده ای از ویروس ها و میکروارگانیسم ها را از بین می برند.

12.در چه مواردی از ضدعفونی کننده الکلی و در چه مواردی از ضدعفونی کننده غیرالکلی استفاده می شود؟  

استفاده از ضدعفونی کننده های الکلی و غیرالکلی بسته به نوع شرایط متفاوت است. اگر در شرایطی هستید که شستشو با آب برای شما فراهم است  مواد ضدعفونی کننده غیرالکلی به دلیل عوارض کمتر بهترین گزینه مي باشند. اگر هم در شرایطی هستید که شستشوی با آب برای شما میسر نیست، ضد عفونی کننده های الکلی بهترین روش برای ضدعفونی کردن می باشند، اما عوارض مصرف بیش از حد و تماس مکرر ترکیبات ضدعفونی کننده های الکلی با پوست بدن، ایجاد خارش، خشکی، قرمزی و اگزمای پوست را نباید فراموش کرد.هیچ مطلبی یافت نشدبرگشت به بالا