Loading...

روش نگهداری میوه و سبزیجات

روش نگهداری میوه و سبزیجات
میوه ها و سبزیجات ازجمله مهم ترین گروه های غذایی هستند که مصرف روزانه شان برای تمام سنین بین ۳ تا ۴ واحد توصیه می شود، نگهداری آنها نیز موضوع مهمی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. (زمان مطالعه: ۲ دقیقه)

میوه و سبزیجات :

ميوه و سبزيجاتی كه به صورت خام مصرف می‌شوند، با وجود اينكه نقش مهمی در رژيم غذايی افراد دارند، اما در صورت آلودگی، وسيله ای برای انتقال باكتری‌ها، انگل‌ها و ويروسهای بيماری زا هستند و باعث ايجاد بيماری در انسان و نيز افزايش شيوع بيماری های قابل انتقال از غذا می‌گردند (ليستريا مونوسيتوژنز، سالمونلا و اشرشياكلی از جمله پاتوژنهايی هستند كه از روی سبزيجات جدا گرديده اند)

شستشوی سبزيجات با آب روشی ساده و به نسبت مؤثر در سالم‌سازی سبزيجاتی است كه بار آلودگی پايين دارند، اما استفاده از يك گندزدای مناسب جهت سالم سازی سبزيجاتی كه بار آلودگی بالايی دارند، ضروری است. شستشوی سبزيجات با آب فقط (1 log10  CFU/g) از بار ميكروبی را كاهش می‌دهد.

جهت ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات می‌توانید از محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات استفاده کنید و یا در صورت عدم دسترسی به محلول ضدعفونی کننده، می‌توانید از 3 تا 5 قطره دترجنت (ماده شوینده) به ازای هر ليتر ( 4 لیوان ) با مدت زمان تماس 5 دقيقه استفاده کنید.

گوجه فرنگی :

گوجه فرنگی در سه مرحله‌ی سبز رسيده، صورتی و قرمز برداشت می‌شود ولی برای نگهداری، بايد گوجه فرنگی قرمز، صاف، يكنواخت و دارايی بافت نسبتاً سفت باشد تا در طی زمان نگهداری بافت (گوشت) آن آبكی نشود.

برای تشخيص رسيده بودن گوجه فرنگی می‌توان با يك چاقو بافت گوجه فرنگی را برش داد، در اين حالت بذرها ژلهای هستند و از رويی چاقو ليز می‌خورند.

برای نگهداری، پس از انتخاب گوجه فرنگی با مشخصات بالا، آن‌ها را در كيسه‌های پلی اتيلنی (نايلكس يا كيسه‌ی فريزر) بگذاريد؛ سپس آن را در قسمت زيرين يخچال جای دهيد. گوجه فرنگی در شرايط مطلوب تا يك هفته تازه خواهد بود.

پياز :

پيازها به رنگ های مختلف از جمله سفيد، زرد، صورتی و قرمز در بازار مشاهده می‌شوند. در بين انواع پياز با رنگهای مذكور، پيازهای صورتی (نسبتاً) و قرمز (بيشتر) به دليل رطوبت كم، عطر و طعم بالا برای نگهداری مناسب هستند؛ و پيازهای سفيد و زرد به دليل رطوبت بالا و احتمال كپك زدگی، همچنين عطر و طعم كم و به دليل فرّار بودن تركيبات معطر، برای نگهداری مناسب نيستند. برای نگهداری بايد از محل خشك و خنك استفاده شود تا پياز شروع به رويش و سبز شدن نكند.

برای نگهداری پيازها نبايد از يخچال استفاده كرد. پيازها را در كيسه‌ی پلی اتيلن (نايلكس يا كيسه فريزر) كه دارای تعدادی سوراخ باشد قرار دهيد و در محل خنك تا زمانی كه نياز داريد، نگهداری كنيد.

قارچ :

قارچ بايد سفيد، يكنواخت، سالم و پايه‌ی آن به كلاهک به طور كامل چسبيده باشد؛ قارچ‌های آسيب ديده لكه دار، ترک خورده، پلاسيده و تغيير رنگ داده مرغوب نيستند. تا حد امكان سعی كنيد از قارچ‌های تازه استفاده كنيد، زيرا قارچ بعد از چيدن بلافاصله عطر و طعم خود را از دست می‌دهد، ليكن چنانچه مجبوريد آن را نگهداری كنيد، قارچ‌ها را در پاكت كاغذی در يخچال قرار دهيد و به مدت حدود ۳ روز نگهداری كنيد.

باقلا سبز :

باقلا سبز را در يك كيسه‌ی پلی اتيلنی (نايلكس يا كيسه فريزر) بگذاريد، سپس در قسمت زيرين يخچال قرار دهيد؛ باقلا سبز برای مدت يك هفته تازه می‌ماند. ضمناً می‌توان آن را در سبدهای سوراخ دار در آشپزخانه به مدت ۳ تا ۴ روز نگهداری كرد.

نخودفرنگی :

نخودفرنگی را در كيسه‌ی پلی اتيلنی (كيسه فريزر يا نايلكس) بگذاريد، سپس آن را در قسمت زيرين يخچال قرار دهيد. نخودفرنگی به مدت ۳ روز تازه باقی می‌ماند.

لوبيا سبز :

لويبا سبز مرغوب دارای رنگ سبز است؛ رنگ زرد علامت پيری محصول است. پژمردگی نيز از مرغوبيت محصول مي‌كاهد. برای نگهداری لويبا سبز، آن را در كيسه‌های پلی اتيلنی (نايلكس يا كيسه‌ی فريزر) قرار دهيد و سپس در طبقات پايين يخچال نگهداری كنيد؛ در اين حالت لويبا سبز حدود يك هفته تازه می‌ماند. در صورت بالا بودن كيفيت لويبای خريداری شده، می توان آن ها را در سبدهای سوراخ دار به مدت ۳ تا ۴ روز در آشپزخانه نگهداری كرد.

خيار :

خيار مرغوب دارای رنگ سبز تيره است و فاقد هر گونه صدمه ديدگی، لـهيدگی و گودافتادگی است. چروكيده شدن و رنگ زرد نشانه‌ی نامطلوب بودن آن است. خيار را برای نگهداری بايد در لفافه های پلاستيكی (سلوفان) محكم پوشاند و در قسمت انتهايی يخچال قرار داد. مدت نگهداری اين خيارها به صورت تازه حدود يک هفته است.

تربچه :

تربچه هاي مرغوب داراي برگ سبز پررنگ هستند. برگ‌های آن ها آبدار و تميزند و همچنين بايد از صدمه ديدگی، لهيدگی يا لكه دار بودن عاری باشند. برای نگهداری بايد تربچه‌ها را در كيسه‌های پلی اتيلنی (نايلكس يا كيسه‌ی فريزر) در قسمت انتهايی يخچال قرار داد. در اين حالت تربچه‌ها به مدت يک هفته تازه می‌مانند.

بادمجان :

بادمجان بايد مرغوب، يكنواخت، صاف، درخشنده (چنانچه دو بادمجان را به هم مالش دهيم صدای تيزی به گوش میرسد) و دارای رنگ بنفش تيره باشد. چروكيدگی علامت پيری محصول است. بادمجان را برای نگهداری در كيسه های پلی اتيلنی (نايلكس يا كيسه ی فريزر) در قسمت انتهايی يخچال قرار دهيد كه در اين حالت بادمجان به مدت دو هفته تازه خواهد ماند.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا