Loading...

ضدعفونی وسایل حمل و نقل درون شهری

ضدعفونی وسایل حمل و نقل درون شهری
پروتکل های بهداشتی، مواردی هستند که به دقت باید مورد بررسی قرار گرفته و رعایت شوند به خصوص در مکان های عمومی و وسایل حمل و نقل عمومی. هر مکان و هر وسیله نقلیه ای، پروتکل ها و دستورالعمل های ویژه خودشان را دارند. (۱دقیقه)

با توجه به استفاده تعداد زیادی از شهروندان از تمام نقاط شهر از وسایل نقلیه عمومی مانند: مترو، اتوبوَس رعایت اصول پیشگیری صحیح می‌تواند به کاهش انتشار عوامل بیماری زا به کل شهر منجر شود. مهم‌ترین راه مواجهه مسافران با عوامل بیماری‌زا (از جمله ویروس کرونا، آنفولانزا) از طریق استنشاقی است و مواجهه تماسی در وهله بعد قرار دارد. بدین ترتیب که حضور تعداد زیادی مسافر در محیط کاملاً بسته، سبب از بین رفتن فاصله ایمن بین افراد می‌شود. از طرف دیگر حرکت و گردش این هوا به کل محیط، حین ترمزگیری و حرکت باعث انتقال هوای آلوده تنفس شده افراد به کل محیط میشود.

لذا لازم است به منظور پیشگیری از انتقال ویروس‌ها در میان مسافران، اقدامات احتیاطی و کنترلی ذیل صورت پذیرد:

۱. سیستم تهویه مطبوع به طور مداوم در ایستگاه ها روشن باشد و در دمایی فعال باشد که آسایش حرارتی مسافران فراهم شود و همیشه هوای تازه به هوای ایستگاه اضافه شود.

۲. فن‌های مکشی ایستگاه ها همزمان با سیستم تهویه فعال باشند ودائم هوای ایستگاه را به بیرون تخلیه نمایند.

۳. هواسازهای ایستگاه و هواکش‌های میان تونلی دائماً و بدون لحاظ برنامه زمان‌بندی تا یک ساعت بعد ازبهره‌برداری از مترو با تمام ظرفیت روشن باشند.

۴. کلیه دستگاه‌های خودپرداز داخل ایستگاه‌ها به صورت مرتب با ضدعفونی کننده‌های مخصوص سطوح، ضدعفونی شوند.

۵. فروش کاغذی بلیت باید ممنوع شود و اقدامات جایگزین برای فروش بلیت در نظر گرفته شود.

۶. دستگاه‌های فروش خودکار بلیط کاغذی و شارژ اعتباری به صورت مرتب ضدعفونی شوند.

۷. فضا و تجهیزات ایستگاهها اعم از پله برقی ها، گیتها، صندلیها، دیوارها و کف زمین مکرراً با محلولهای مناسب سطوح ضدعفونی شوند.

۸. حتی الامکان از سطل‌های زباله درب دار در ایستگاه‌ها استفاده شود.

۹. کیسه‌های زباله به همراه رعایت احتیاط‌های لازم (از جمله لزوم داشتن ماسک و دستکش برای کارگر خدماتی) مرتب تعویض شوند و از استفاده چند باره از کیسه‌های زباله جداً خودداری شود.

 بهداشت فردی در بین پرسنل ایستگاه‌ها:

۱. نیروهای خدماتی در هنگام نظافت و جمع آوری پسماند باید از لباس حفاظتی، ماسک، چکمه و دستکش استفاده نمایند.

۲. افراد مسئول نظافت در هنگام نظافت باید از وسایل حفاظت فردی شامل ماسک، دستکش و لباس‌کار مناسب و مقاوم در برابرخوردگی مواد ضدعفونی کننده استفاده نماید. 

۳. مأموران فروش بلیت و گیت‌های ورود و خروج مسافران ضمن حفظ رعایت بهداشت عمومی از جمله شستشوی مرتب دستها و پرهیز از دست زدن به چشمان، بینی، یا دهان خود با دست‌های نشسته، لازم است از دستکش و ماسک استفاده نمایند و فاصله ایمن یک نیم متری را با مسافران رعایت نمایند.

۴. دریچه‌های ارتباط مأموران با مسافران تا حد ممکن کوچک شود و تمهیدات لازم به منظور کاهش این ارتباط انجام شود.

۵. رد و بدل پول بین مأموران فروش بلیت باید حتی الامکان حذف شود و بلیت کاغذی صادر شده توسط خود مسافر از دستگاه برداشته شود.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا