Loading...

بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی

بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی
تعطیلی مدارس در سراسر جهان در واکنش به شیوع کووید-19 ،تهدیدات بی سابقه را برای تحصیل کودکان و سلامت وامنیت آنها به همراه داشته است.

با اینکه برای اندازه‌گیری تاثیر تعطیلی مدارس بر کاهش خطر انتقال بیماری، هنوز شواهد کافی وجود ندارد، اما تاثیرات سوء تعطیلی مدارس بر ایمنی، سلامت و یادگیری کودکان کاملا مستند شده است.

 

چرا مدارس باید بازگشایی شوند؟

مختل شدن زمان آموزش در کلاس می تواند تاثیرات شدیدی بر توانایی دانش آموزان برای یادگیری بگذارد، که در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر چه دانش‌آموزان به حاشیه رانده شده برای مدت طولانی تری از مدرسه دور باشند، به همان نسبت احتمال بازگشت آنها به مدرسه کمتر خواهد بود. تا پیش از این نیز، احتمال ترک تحصیل دانش آموزان خانوارهای فقیر در مقطع ابتدایی، درمقایسه با خانواده های ثروتمند تقریبا پنج برابر بود. ترک تحصیل، خطر حاملگی در سن نوجوانی، سوء استفاده جنسی، ازدواج در سن پایین، خشونت و دیگر تهدیدها را افزایش میدهد.

تعطیلی مدارس برای مدت طولانی ، خدمات اساسی که در مدرسه ارائه می شوند، ازقبیل واکسن زدن، تغذیه و حمایت های روانی و سلامت روان را مختل می کند.

 از بین رفتن امکان تعامل با همسالان و مختل شدن روند عادی زندگی، سبب بروز اضطراب و نگرانی می شود.

این تاثیرات منفی برای کودکان به حاشیه رانده شده به مراتب بیشتر است؛ کودکانی که در کشورها درگیر جنگ یا دیگر بحران های طولانی زندگی می کنند، کودکان مهاجر، کودکان آواره، کودکان اقلیت ها، کودکان دارای معلولیت و کودکانی که در پرورشگاه ها زندگی می کنند.

بازگشایی مدارس باید به گونه ای ایمن و مطابق برنامه کلی هرکشور درخصوص کووید-19 باشد و همه تدابیر منطقی به منظور محافظت از دانش آموزان، کارکنان، معلمان و خانواده هايشان در آن لحاظ شود. اكنون ثابت شده است كه كودكان به همان اندازه بزرگسالان ممكن است مبتلا به عفونت شـوند ولـی عمومـاً علائـم  بالينی بيماری در آنها بسيار كمتر است.

بديهی است كه در چنين شرايطی دانش آموزان می توانند از عوامل اصلی گسترش عفونت در جامعه و منازل خـود و  انتقال آن به والدين و افراد سالمندی باشند كه اغلب دارای بيماريهای زمينه‌ای هستند كه بالقوه آنان را در معـرض ابتلا به انواع پر عارضه بيماری كوويد-19 قرار می دهد. از سوی ديگر بازگشـايی مـدارس الزامـاتی نيـاز دارد و وزارت آموزش و پرورش برای اين منظور بايد اقدامات زمينه‌ساز گسترده ای را انجام داده و شرايط را از قبل آماده كرده باشد.

 

الزامات بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی

قبل از ورود به کلاس درس، تست تب سنجی و تست اکسیژن سچوریشن انجام شود و از  ورود دانشجویان و اساتید مشکوک جلوگیری شود و این افراد در صورت مشکوک بودن یا مثبت بودن قرنطینه شوند و یا به خانه اعزام گردند.

 1. شستشوی مرتب دست ها هر دوساعت یا فاصله بین دو کلاس لازم است. قبل از بازگشت به دانشگاه، شرکت در کلاس های آنلاین آموزش بهداشت و ایمنی توصیه می گردد.
 2. تهویه مناسب طبیعی و مصنوعی در کلاس درس برقرار باشد.
 3. پرسنل باید هر روز میزان درجه حرارت را قبل از هر روز کاری چک نمایند.
 4. در صورت تایید دو یا چند مورد مثبت کرونا کلاس های درس باید به مدت چهارده روز تعطیل گردد.
 5. کشور چین و سنگاپور حداقل دو بار بررسی دما را توصیه می کنند. روشی که در سنگاپور موقع اپیدمی سارس استفاده شد.
 6. فاصله گذاری اجتماعی در کلاس های درس مراعات شود. کلاس ها باپنجاه درصد ظرفیت و یا در فضای بزرگتر و با رعایت فاصله یک و نیم تا دو متر برگزار گردد. کلاس ها می تواند به چند گروه تقسیم گردد. به طور عملی طبق تجربه سایر کشورها بین 10 تا 25 دانش آموز یا دانشجو می توانند در یک کلاس باشند.
 7. دانشگاه ها و مدارس برای آموزش از راه دور و آموزش مجازی همیشه آمادگی داشته باشند.
 8. ابزار های یادگیری به اشتراک گذاشته نشود.
 9. استفاده از ماسک جراحی برای استاد و شاگرد و کلیه کارکنان الزامی است.اگرنمی توانند ماسک بگذارند فاصله فیزیکی بی خطر را حفظ کنند.
 10. حتی المقدور از هواکش استفاده شود و درب ها و پنجره های سالن و اتاق های کلاس باز باشند.
 11. سطل زباله درب دار پدالی به همراه نایلون در کلیه اماکن جا گذاری شود.
 12. ضدعفونی کردن مرتب تمام سطوح وحداقل بعد از هر شیفت کاری انجام گردد.( حداقل یک بار در روز با استفاده از مواد ضد عفونی کننده مخصوص سطوح)
 13. کلیه اشیا و مکان های با تماس زیاد مثل دستگیره، تخته پاک کن ، کنترل و کی بورد و کیس به طور مرتب هر دو ساعت یک بار ضدعفونی گردد.
 14. رایانه ها ی کلاس بعد از هر بار استفاده ضدعفونی شوند.
 15. مکان کلاس با استفاده از مواد ضد عفونی کننده سطوح رقیق شده(درمورد مواد کنسانتره)، ضدعفونی شود و به مدت 15 تا 30 دقیقه بماند. برای سطوح فلزی حتما از مواد ضد عفونی کننده مخصوص استفاده شود.
 16. توالت ها بین دو تا چهار بار در روز ضدعفونی شوند.

 

تغذيه دانش آموزان

 • پايگاه تغذيه سالم، ناهارخوری، سلف سرويس و غیره بايد تا اطلاع ثانوی تعطيل گردد.
 • از دست‌به‌دست كردن مواد غذايی و ساندويچ های خانگی و يا تهیه‌شده در مدرسه توسط دانش آمـوزان و يـا فروشنده جدا خودداری شود.
 • به دانش آموزان توصيه شود از مايعات بيشتر استفاده نمايند. ترجيحاً آب هـای معـدنی كـه قبـل از مصـرف بطری آن ها شسته شده است، استفاده كنند. نوشيدن مايعات به‌اندازه كافی و فراوان كمـك بـه دفـع سـموم و حفظ ايمنی مناسب بدن ميكند.
 • امكان انتقال كرونا ويروس از طريق بسته‌های مواد غذايی وجود دارد. توصيه مي گردد قبل از مصرف، بسته‌ها ضدعفونی و يا به صورت بهداشتی شسته شوند.
 • سرو غذای گرم (برای معلمان، دانش آموزان و كاركنان مدرسه) نبايد در مدرسه صورت گيرد.
 • در صورت مصرف ميوه، بايد به طور كامل و بر اساس اصول بهداشتی شستشـو گرديـده و پوسـت آن گرفتـه شود.
 • از خريد مواد غذايی فله ای و باز خودداری شود.
 • از مصرف و يا توزيع هرگونه فرآورده‌های كنسروی يا فرآوری شده مثل سوسيس، كالباس و غيره در مـدارس ممانعت شود.

 اياب و ذهاب دانش آموزان

 • لازم است كليه رانندگان سرويس های اياب و ذهاب مدارس نسبت بـه اصـول پيشـگيری و كنتـرل بيمـاری آموزش ببينند.
 • به والدين توصيه شود كه برای اياب و ذهاب دانش آموزان، حتی الامكان از وسايل نقليه عمومی و يا سرويس استفاده نكرده و ترجيحاً خودشان نسبت به جابجايی دانش آموز در فواصل دور با وسيله نقليـه شخصی و در فواصل نزديك، با رعايت اصول ايمنی به صورت پياده، اقدام نمايند.
 • در صورت عدم امكان حذف سرويسهای اياب و ذهاب ، رعايت فاصله ايمن در سرويس (حداكثر 3نفر جز راننده در يك خودرو سواری) الزامـی بـوده و راننده موظـف بـه رعايت اصـول ضدعفونی کردن سرويس هاست.
 • بايد ملاحظات مربوط به فاصله حداقل 1 متر سرنشينان رعايت شود.
 • هر روز قبل از ورود دانش آموز به سرويس اياب و ذهاب مدرسه (صبح، قبل از انتقال دانش‌آموز بـه مدرسه و پس از اتمام مدرسه و قبل از انتقال دانش‌آموز به خانه)، وسيله نقليه ضدعفونی گردد.
 • در صورت استفاده از وسايل نقليه غيرشخصی، دانش آموزان بايد نسبت بـه كليـه نكـات بهداشـتی و ايمنـی استفاده از وسايل حمل‌ونقل عمومی آگاه بوده و آنها را رعايت نمايند.

  

بهداشت فردی در مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی

به طور مکرر دستان خود را با آب و صابون مایع به مدت حداقل 20ثانیه بشویید. در صورتی که آب وصابون مایع در دسترس نیست می توانید از مواد ضد عفونی کننده مخصوص دست استفاده کنید.

 1. استحمام مداوم صورت گیرد.
 2. از دست زدن به چشمان، بینی، یا دهان خود با دستهای آلوده پرهیز کنید.
 3. استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه یا سرفه کردن ضروری است و در صورتیکه دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنید.
 4. از تماس نزدیک (کمتر از 2متر) با افراد بیمار یا مشکوک تا حد امکان خودداری کنید .
 5. سعی کنید گفتگوی رو در رو با فاصله حداقل و فضای بسته با هم اتاقی ها نداشته باشید.
 6. سعی کنید رفت و آمد به بیرون برای تفریح، گردش و خرید را به حداقل برسانید.همچنین رفت و آمد به اقوام و دوستان در شهر محل سکونت حداقل باشد.
 7. کفش ها می تواند آلوده به کرونا شود لذا خارج از اتاق کفش ها را بگذارید.
 8. خواب کافی، کاهش اضطراب، نوشیدن مایعات کافی و تغذیه مناسب سهم بیشتری در کاهش ابتلا به بیماری دارد.

 

بهداشت جمعی و تخصصی خوابگاه ها

 • از وسایل مشترک مانند قابلمه و ظروف غذا، کتری ، لیوان، قند، تنقلات ، بخصوص سفره نان و غیره درخوابگاه استفاده نشود. بهتر است از ظروف و لیوان یک بار مصرف برای خوردن و آشامیدن بخصوص در سلف استفاده شود. همچنین محل آویزان کردن لباسها مشترک نباشد.
 • از دستمال مشترک برای تمیز کردن میز، صندلی، تخت و سایر وسایل استفاده نگردد. ترجیحا هر یک از دانشجویان از دستمال نظافت شخصی و یا دستمال نظافت یکبار مصرف استفاده کند و وسایل نظافت پس از هربار استفاده ضدعفونی شوند.
 • وسایل حفاظت فردی و بهداشتی نظیر ماسک، الکل، مواد ضد عفونی کننده، دستکش، صابون و امثالهم در اختیار دانشجویان هر اتاق قرار گیرد و نحوه صحیح استفاده از آن ها آموزش داده شود.
 • حمام خوابگاه باید بهداشتی بوده و به طور مرتب ضدعفونی گردد.
 • فضای مناسبی برای قرنطینه نمودن افراد مشکوک و بیمار در خوابگاه در نظر گرفته شود و تا زمان بهبودی کامل، دانشجویان و هم اتاقی مشکوک به بیماری به کلاس های درس نروند.
 • تمامی سطوح دارای تماس مشترک نظیر دستگیره درب ، میله راه پله ، تلفن، پشتی صندلی ها، نرده تخت و غیره باید ابتدا نظافت وسپس ضدعفونی گردد.
 • ضد عفونی تمام سطوح پرتماس خوابگاه به صورت روزانه با اسپری ضدعفونی کننده مخصوص سطوح از جمله: پیشخوان، رومیزی، میز کار، تلفن ها، کیبورد، تبلت و میز کنار تخت، دستگیره های درها می بایست انجام شود.
 • ضدعفونی روزانه محیط های عمومی خوابگاه ها اعم از: آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی،تلفنخانه، نماز خانه، سلف، تخت ها ،اتاق تلویزیون، کتابخانه و غیره انجام گردد.
 • رعایت بهداشت فردی و عمومی به دانشجویان ساکن در خوابگاه آموزش داده شود.(پوستر و برگه اطلاع رسانی در مورد علائم بیماری و پیشگیری در محیط عمومی خوابگاه نصب گردد و پوستر نحوه شستشوی دست در سرویس بهداشتی نصب گردد.)
 • تراکم تعداد دانشجویان در اتاق های خوابگاه بر اساس استانداردهای ملی و بین الملی به طوری که فاصله یک و نیم تا دو متر حفظ گردد باید صورت پذیرد.
 • ملاقات درخوابگاه حتی الامکان صورت نگیرد. همچنین از پذیرش مواد غذایی از ملاقات کنندگان و افراد دیگر خود داری به عمل آید.
 • هر طبقه خوابگاه مسئول بهداشت یا ناظر داشته باشد تا نظارت بر اصول بهداشتی صورت گیرد.
 • تهویه مناسب در اتاق های خوابگاه صورت گیرد و در صورت روشن نمودن کولر، پنجره ها باز باشد. استفاده از تهویه مصنوعی در صورت امکان توصیه میگردد.
0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا