Loading...

روش صحیح استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای دست و پوست

روش صحیح استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای دست و پوست
در یک همه‌گیری جهانی، یکی از ارزان‌ترین، ساده‌ترین و مهمترین‌ راه‌ها برای پیشگیری از انتقال ویروس شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، ژل‌ یا مایع ضدعفونی‌کننده دست بر پایه الکل است.

(زمان مطالعه: ۳ دقیقه)

پوست بدن به طور طبيعی دارای دو نوع جمعيت یا فلور باکتریایی است، یک نوع از این باکتری‌ها، به طور دائم و در لایه‌های عميق تر پوست حضور دارند و توانایی بيماری زایی کمی دارند و به سختی از طریق ميکانيکی (شستن دست‌ها) به طور معمول از بين می‌روند ولی نوع دیگری از این باکتری‌ها (به طور مشخص باکتری ای.کلا و پسودوموناس آئروژینوزا) به طور موقت لایه‌های سطحی پوست را می‌پوشانند و توانایی بيماری‌زایی بالایی دارند. این فلور معمولا در صورت تماس مستقيم پوست با سطوح آلوده محيطی اکتساب می‌گردند. به طور کلی تجمع باکتری‌ها در قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است.

روش‌های ضدعفونی کردن دست

بطور کلی دو روش برای ضدعفونی کردن دست وجود دارد:

الف) Hand rub: فرآیند ضدعفونی دست‌ها با مالش دست‌ها به یکدیگر با استفاده از محلول‌های با پایه الکلی

مهم است بدانيم فقط با استفاده از ۳ ميلی ليتر از ضدعفونی کننده الکلی در مدت زمان ۳۰ ثانيه ماليدن دست‌ها به روش صحيح کافيست که جلوی انتقال عفونت گرفته شود. در صورتيکه از فرآورده حاوی الکل استفاده می‌شود، این ماده را به کف یکی از دست‌ها ریخته و دست‌ها به یکدیگر ماليده شوند تا تمام سطوح دست ها (انگشتان) از ماده پوشيده شود و دست‌ها با مالش به یکدیگر خشک گردند، برای مقدار ماده مصرفی به توصيه کارخانه سازنده توجه شود. در طی هر مرحله ضدعفونی دست‌ها و تا پایان ۴۰ ثانيه باید مالش دست‌ها را ادامه داد و جریان هوا نباید دست‌ها را خشک کند. در این مدت ۴۰ ثانيه حتما دست‌ها باید به محلول آغشته باشند.

نکتهدرصورتی که‌ از محلول‌های ضدعفونی با پایه الکلی استفاده می‌کنید، حداکثر بعد از ۷ یا ۸ بار استفاده مکرر از محلول‌های ضدعفونی، دست ها را با آب و صابون بشویید.

هند راب

 

ب) wash Hand : شستشو و ضدعفونی دست‌ها با آب و صابون مایع

در زمان شستن دست ها با آب و صابون، ابتدا دست با آب خيس شده، مقداری از ماده روی دست ریخته شده و دستها به مدت حداقل ۱۵ ثانيه بشدت به یکدیگر ماليده شوند، بطوریکه تمام سطوح دست‌ها و انگشتان با کف پوشيده شوند. پس از شستشوی دست‌ها با آب، آبکشی و با دستمال یا حوله یکبار مصرف کاملا خشک گردند، برای بستن شير آب از دستمال استفاده شود. از مصرف آب داغ خودداری شود، زیرا مواجهه مکرر با آب داغ ممکن است، باعث افزایش خطر درماتيت گردد.

  

 

ضدعفونی کننده‌های پوست، برای کاهش میزان میکروب و کاهش خطر عفونت‌‌های محل جراحی کاربرد دارند. عفونت‌های محل جراحی به عنوان عفونت‌هایی که تا ۳۰ روز پس از عمل جراحی رخ می‌دهد، تعریف می‌‌شوند و به عنوان یکی از عوارض معمول جراحی درماتولوژی شناخته می‌شوند. ضدعفونی کننده‌های پوست برای بیشتر عفونت‌هایی که به غشای میانی پوست نفوذ می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • نكات قابل توصیه مواد ضدعفونی کننده:
 1.  درصورت بروز تحریک موضعی مصرف مواد ضدعفونی کننده باید قطع شود.
 2.  از انباشته شدن مواد ضدعفونی کننده در چین خوردگی پوست ویا زیر بدن جلوگیری شود.
 3.  مواد ضدعفونی کننده فقط برای استعمال خارجی است.
 4.  از تماس مواد ضدعفونی کننده با چشم خودداری شود.
 5.  
0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا