Loading...

انواع مواد ضدعفونی کننده‌: ۷-ترکیب پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید

انواع مواد ضدعفونی کننده‌: ۷-ترکیب پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید

انواع مواد ضدعفونی کننده: 7-ترکیب پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید 

(Disinfectant Types: Peracetic acid & Hydrogen peroxide)

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H۲O۲) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود. آب اکسیژنه خالص H۲O۲ یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آن را تهیه نمود.

پراستیک اسید با فرمول شیمیایی C۲H۴O۳ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۵۸۵ است؛ که جرم مولی آن ۷۶٫۰۵ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ است. پراستیک اسید(PAA)، درایران با نام‌های تجاری وین اکساید تولید می‌شود. پراستیک اسید یا پروکسی استیک اسید (وین اکساید) یک محلول گند زدا و ضدعفونی کننده است که گرید غذایی آن به منظور ضدعفونی سطوح در تماس با مواد غذایی همچون مخازن، خطوط لوله، پرکن‌ها، پاستوریزاتورها، تجهیزات آسپتیک به صورت CIP و COP و ضد عفونی میوه و سبزی در صنایع سورتینگ و سردخانه ای و گرید صنعتی آن در تصفیه آب و فاضلاب و محیط زیست (تصفیه آب و خاک و هوا) و ازبین بردن آلودگیهای زباله‌های بیمارستانی و ضد عفونی خاک و آب کشاورزی و کاهش بیماریهای گلخانه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب بسیار ایمن است و به علت نداشتن باقیمانده خطرناک به عنوان یک ضدعفونی کننده بدون نیاز به آبکشی از طرف FDA مورد تأیید قرار گرفته‌است. استفاده از این ضدعفونی کننده قدرتمند در پایان شستشو سبب اطمینان خاطر از یک فرایند CIP مطمئن و کنترل آلودگی‌های میکروبی می‌گردد. این محصول بر روی انواع میکرو ارگانیسم‌ها همچون باکتری‌ها، قارچ‌ها، کپک و مخمر و ویروس‌ها مؤثر است.

طبق مطالعات انجام گرفته ترکیب پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید تمام میکروارگانیسم ها را در مدت زمان 20 دقیقه از بین می برد و ترکیبی شامل 0.08% پراستیک اسید و 1% هیدروژن پراکسید عملکرد بهتری نسبت به مایکوباکتریوم‌های مقاوم به گلوتارآلدئید دارند.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا